Novinky

        • Pozvánka na DOD
          • Pozvánka na DOD

          • Milí rodičia!

            Riaditeľstvo školy Vás srdečne pozýva na „Deň otvorených dverí“, ktorý sa uskutoční dňa 18. októbra 2017, t. j. v stredu, od 800h do 1330h. Milí rodičia, využite túto príležitosť a zúčastnite sa osobne vyučovania v triede, ktorú navštevuje Vaše dieťa.

                                                                     Mgr. Anna Burdová, riaditeľka školy

        • Realizácia projektu NKN a Reydel pre Nitru 2017
          • Realizácia projektu NKN a Reydel pre Nitru 2017

          • Po zverejnení výzvy Nitrianskej komunitnej nadácie (NKN) na predkladanie žiadostí o grant v rámci grantového programu Reydel pre Nitru 2017 naša škola vypracovala projekt „Zóna aktívneho cvičenia a duševného relaxu". Chceli sme skvalitniť podmienky pre realizáciu športových, voľno časových aktivít detí a mládeže, vyučovanie telesnej a športovej výchovy, prevenciu sociálno-patologických javov a prispieť tiež k zdravému vývoju našich žiakov a zamestnancov. Našim spoločným cieľom bolo vytvorenie viacúčelovej zóny pre aktívny pohyb a oddych vzhľadom k tomu, že nemáme telocvičňu. V našej snahe sme boli úspešní. Projekt bol schválený a finančne podporený a my sme sa mohli s chuťou pustiť do jeho realizácie.

            Úlohou bola revitalizácia priestorov školského dvora - odstránenie nefunkčného pieskového doskočiska, vyrovnanie plochy a pokládka umelého trávnika, montáž outdoorových fitness zariadení a záhradných lavičiek, obnova a oprava fasády školského múra a jeho estetické dotvorenie detskými kresbami s tematikou prírody.

            Želaným výsledkom je vytvorenie športovej a zároveň oddychovej zóny slúžiacej predovšetkým detskej komunite vo vyučovacom i mimo vyučovacom čase.

            Našimi partnermi pri terénnych úpravách, obnove múra a pokládke trávnika boli:

            BZ STAV s r.o. Nitra, RGL SportSurfaces s r.o., Koniarovce, OÚ Lehota, Mykhaylo Hrynyuk, žiaci a zamestnanci školy. Finančne prispelo RZ pri ZŠ a pán Pavol Kozla.

            Finále - estetickú úpravu múra dotvorili detskými kresbami šikovní a talentovaní žiaci našej školy za pomoci kreatívnych učiteľov – PaedDr. Dagmar Jančurovej a Mgr. Petra Načšáka, PhD.smiley

            Mgr. T. Solnicová a Mgr. A. Burdová

            Pozri, ako sa nám to podarilo v galérii Realizácia projektu NKN a Reydel pre Nitru 2017.

        • Vyhodnotenie jesenného zberu papiera
          • Vyhodnotenie jesenného zberu papiera

          • Na základnej škole sa v dňoch 25. 9. – 29. 9. 2017 uskutočnil jesenný zber papiera.

            Prvé miesto v súťaži tried získali žiaci 2. ročníka, ktorí nazbierali 1 643 kilogramov papiera (priemer na žiaka 109,5 kg), na druhom mieste sa umiestnili žiaci 4. ročníka1 448 kilogramov (priemer na žiaka 80,4 kg) a na treťom mieste sa umiestnili žiaci 5. ročníka763  kilogramov (priemer na žiaka 69,4 kg).

            Medzi najúspešnejších jednotlivcov patria:

            1. miesto – Dávid Zabák (2. ročník) – 1 066 kg,

            2. miesto –  Matúš Hrnčiar (8. ročník) – 329 kg,

            3. miesto – Viktória Hrnčiarová (5. ročník) – 306 kg.

            Všetci žiaci spolu nazbierali 8 475 kilogramov papiera (priemer na žiaka 56,9 kg), z toho žiaci 1. stupňa nazbierali  5 012 kg (priemer na žiaka 66,8 kg), žiaci 2. stupňa nazbierali 3 463 kg (priemer na žiaka 46,8 kg).

            Poďakovanie patrí deťom, ktoré húževnato nosili papier, chlapcom a dievčatám, ktorí ochotne pomáhali pri zbere, rodičom, starým rodičom, susedom i známym, pedagogickým i nepedagogickým zamestnancom školy.

            Na jar sa spolu s Vami tešíme na zber papiera opäť!

            Výzva:

            Touto cestou prosíme rodinných príslušníkov našich žiakov aj ostatných obyvateľov obce, aby aj naďalej zbierali starý papier a kartón do zberu papiera pre žiakov našej školy. Finančné prostriedky, ktoré spoločne získame zo zberu papiera a kartónu sú následne použité výhradne pre žiakov našej školy, a teda vaše deti.

            Veľmi pekne ďakujeme!

            Mgr. Ľubica Ševčíková

        • Výstava ovocia, zeleniny a ľudových výrobkov
          • Výstava ovocia, zeleniny a ľudových výrobkov

          • V dňoch 29. – 30. septembra sa v kultúrnom dome uskutočnila „Výstava ovocia, zeleniny a ľudových výrobkov“. Výstavu zorganizovala ZO Slovenského zväzu záhradkárov v spolupráci s Obecným úradom a Zväzom zdravotne postihnutých v Lehote. Do jej prípravy sa zapojili aj žiaci našej základnej školy. Vytvorili výrobky z ovocia, zeleniny i tekvíc, vyzdobili aj košíky rôznym ovocím, zeleninou, kvetmi a bylinkami. Prispeli tiež svojimi maľbami ovocia a zeleniny. Starší občania priniesli rôzne liehoviny, obrazy, výšivky, výrobky z dreva, starší ružový bicykel, ale aj rôzne ovocné stromčeky... Výstava bola naozaj veľmi pekná a zaujímavá. 30. septembra výstavu obohatil aj 1. ročník vinobrania a vystúpenie speváckych súborov.

            L. Halásová a B. Pavelová, 8.ročník

            Pozri foto v galérii Výstava ovocia, zeleniny a ľudových výrobkov.

        • Jeseń u druhákov
          • Jeseń u druhákov

          • Jeseň je krásne ročné obdobie, ktoré hýri farbami a vonia vôňou dozrievajúceho ovocia a rôznych plodov. Žiaci 2. ročníka sa spolu so svojimi rodinnými príslušníkmi rozhodli vystaviť svoje výrobky s jesennou tematikou na Výstave ovocia, zeleniny a ľudových výrobkov.

            Na výtvarnej výchove nakreslili ovocné zátišie, zhotovili obrázky zo semienok plodov a popoludní vyrezali krásne tekvice.

            Mgr. Ľubica Ševčíková

            Pozri foto v galéri Jeseń u druhákov.

        • Týždeń finančnej gramotnosti
          • Týždeń finančnej gramotnosti

          • 24. september je Medzinárodným dňom eura, preto sa žiaci 4. ročníka rozhodli, že si ho celý týždeň budú pripomínať v rámci finančnej gramotnosti. Zarábali peniaze (kométy), nakupovali, viedli si finančné denníky. Učili sa spolupracovať v skupinách, hospodárili. Najviac sa darilo skupine s názvom Limonády. Zarobili celkovo 320 komét. Na čo ich použili? Opýtajte sa ich! Bol to veľmi zábavný týždeň, počas ktorého sa všetci naučili ďalšie dôležité informácie.

            PaedDr. Dagmar Jančurová

            Pozri foto v galérii Týždeń finančnej gramotnosti.

        • Biela pastelka 2017
          • Biela pastelka 2017

          • Dňa 22. septembra 2017 sa na našej škole uskutočnila verejná zbierka „Biela pastelka 2017“. Jej organizátorom je Únia slabozrakých a nevidiacich Slovenska. Túto zbierku podporuje aj známy futbalista, Marek Hamšík, jej tohtoročný ambasádor. Vyzbieralo sa krásnych 89, 41 €. Všetkým zúčastneným veľmi pekne ďakujemesmiley.

            Mgr. Michaela Trličíková

            Pozri foto v galérii Biela pastelka 2017.

        • Návšteva Poľnohospodárskeho múzea v Nitre
          • Návšteva Poľnohospodárskeho múzea v Nitre

          • Dňa 12.9.2017 žiaci 5.-9. ročníka absolvovali prehliadku Poľnohospodárskeho múzea v Nitre. Pozreli si nástroje používané pri poľnohospodárskych prácach, stroje, lietadlá, traktory, hasičské autá... Do vnútorných priestorov niektorých lietadiel sa mohli aj pozrieť. Videli staré učebné pomôcky a predmety, ktoré boli súčasťou výučby v škole i samotnú triedu. Prezreli si tiež starý obchod (kaviareň) a mlyny. Aj napriek nepriaznivému počasiu bola to veľmi zaujímavá ale aj náučná prehliadka, ktorá žiakom ukázala ako to v minulosti bolo.

            Natália Burianová, 9. ročník

            Pozri foto v galérii Návšteva Poľnohospodárskeho múzea v Nitre.

        • Navštívili sme Légio vlak
          • Navštívili sme Légio vlak

          • Dňa 13.9.2017 sme sa my, žiaci 9. ročníka, vybrali na exkurziu do Légio vlaku. Táto exkurzia sa konala na železničnej stanici v Nitre. Sprevádzal nás český sprievodca, ktorý nám pútavo rozprával o Čechoch a Slovákoch počas 1. svetovej vojny. Hovoril nám o bojoch na frontoch, na ktorých bojovali vojaci Československej armády. Vlak mal 13 vagónov, poštový, lekársky a  bojové vagóny. Vysvetľoval nám, na čo a pre koho vagóny slúžili. Ukázal nám aj uniformy, ktoré vojaci nosili. Táto exkurzia bola veľmi poučná a priblížila nám historické okamihy počas vojny.

            Petra Husáriková, 9. ročník

        • Cvičenia v prírode
          • Cvičenia v prírode

          • Aj napriek tomu, že si jeseň počas Cvičení v prírode pripravila pre žiakov 1. - 4. ročníka upršané počasie, neodradilo ich to a absolvovali pútavú prehliadku Slovenského poľnohospodárskeho múzea a skanzenu (1. a 2. ročník), Botanickej záhrady a univerzitného Vivária pri SPU v Nitre (3. a 4. ročník). 

            V múzeu sa prváci a druháci oboznámili s vývojom poľnohospodárskych techník od najstarších čias po stredovek a s veľkým záujmom si prezerali vystavované archeologické nálezy. Ďalšia expozícia dokumentovala tradičné technológie spracovania rastlín a živočíšnych produktov. Nadšene si pozreli a vyskúšali exponáty historickej mechanizácie a letectva. Na záver sa prešli skanzenom, v ktorom mali možnosť nahliadnuť do priestorov starého mlyna a školy.

            Tretiaci a štvrtáci sa tešili, že videli naživo jašterice, hady, korytnačky, ale aj krokodíla Richarda. Mnohí z nich si vo Viváriu pohladili užovku. V Botanickej záhrade ich najviac upútali mäsožravé rastliny, kaktusy a sukulenty.      

            Mgr. Ľubica Ševčíková

            PaedDr. Dagmar Jančurová

            Pozri foto v galérii Cvičenia v prírode.

        • Pozvánka na RZ
          • Pozvánka na RZ

          • Riaditeľstvo ZŠ pozýva všetkých rodičov na prvé zasadnutia triednych schôdzok Rodičovského združenia pri ZŠ Lehota 144, ktoré sa uskutočnia dňa 19. septembra 2017, t. j. v utorok,  o 16:30 hod. v jednotlivých triedach.

            Vážení rodičia, vaša účasť je potrebná vzhľadom na plenárne zasadnutie RZ, voľbu triednych výborov RZ a zástupcov do Rady rodičov RZ, informácie triednych učiteľov o pláne podujatí triedy v školskom roku 2017/2018 a ďalšie užitočné informácie zo života školy.

        • Koncoročný výlet žiakov 5. ročníka
          • Koncoročný výlet žiakov 5. ročníka

          • Predposledný piatok školského roku 2016/2017 sa po strastiplnej naháňačke dobrých známok rozhodla naša (5.) trieda pre športovo-poznávací oddych vo forme výletu s názvom „Za bratislavskými hradmi“.

            Žiaci ráno nastupovali do autobusu s dobrým pocitom, že to najťažšie už majú za sebou a môžu si výlet naplno užiť. Tento príjemný pocit, ako aj zvedavosť sa, našťastie, nepodarilo odvrátiť ani počasiu, ktoré nás privítalo pred Devínom. Silný dážď po 20-tich minútach ustal, vyšlo slniečko a my sme sa pustili poznávať krásy jedného z najimpozantnejších hradov raného stredoveku, hradu Devín. Tento skvost si nás ihneď získal. Po nenáročnom výstupe na jeho najvyššiu časť sa nám totiž ponúkol úžasný pohľad na okolitú prírodu (sútok riek Dunaj a Morava, neďaleké Rakúsko...), či samotné ruiny hradu. Informačné tabule zase pomohli k navodeniu atmosféry historickej dôležitosti.

            S blížiacim sa poludním sme sa presunuli k druhému bodu nášho výletu – Bratislavskému hradu. Privítal nás svojou majestátnosťou. Nasledujúca prehliadka exteriéru a interiéru nás totiž presvedčila o tom, že hrad prešiel kompletnou rekonštrukciou a modernizáciou, vďaka ktorým nepochybne dokáže konkurovať ostatným európskym pamätihodnostiam. Žiaci s entuziazmom podstúpili výstup do najvyššej veže hradu s krásnym výhľadom, prezreli si exponáty na jednotlivých podlažiach a pokochali sa aj novootvorenými archeologickými expozíciami v najspodnejšej časti hradu. Výlet sme zavŕšili v takisto novej barokovej záhrade, ktorá je presnou kópiou kedysi existujúcej kráľovskej záhrady.

            Domov sme sa vrátili unavení, zmoknutí aj opálení, ale hlavne plní zážitkov. Ďakujeme pánovi vodičovi za bezproblémovú jazdu a pánovi učiteľovi Šromovskému za pomoc pri organizácii priebehu výletu.

            Mgr. Peter Naščák, PhD.

            Poizri foto v galérii Koncoročný výlet žiakov 5. ročníka.

        • Účelové cvičenie v teréne
          • Účelové cvičenie v teréne

          • Dňa 28. júna absolvovali žiaci 5. – 9. ročníka praktickú časť účelového cvičenia. V rámci neho sa presunuli k rybníku vo Veľkom Záluží, kde sme sa zamerali na rozvoj praktických zručností a spôsobilostí žiakov súvisiacich s ochranou života a zdravia v mimoriadnych situáciách. Žiaci si zopakovali pravidlá správania sa pri pobyte a pohybe v prírode, pričom sa obzvlášť zamerali na situácie, ktoré môžu vzniknúť vplyvom nepredvídaných skutočností ohrozujúcich človeka a jeho okolie. Cieľom realizovaného účelového cvičenia bolo pripraviť žiakov na bezpečný život, aby uvedomelo spoznávali a chránili prírodu, vedeli sa orientovať v cestnej premávke a bezpečne sa správali v rôznych situáciách. Žiaci si tiež vyskúšali prípravu jednoduchého jedla s použitím ohňa.

            Mgr. Lenka Kutaková

            Pozri foto v galérii Účelové cvičenie v teréne.

        • Návšteva u zdravotníkov na fakulte
          • Návšteva u zdravotníkov na fakulte

          • Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva UKF v Nitre základným školám z Nitry a okolia ponúkla možnosť navštíviť so žiakmi prvého stupňa fakultu a priblížiť deťom prácu zdravotníckych záchranárov a zdravotníkov v nemocnici, ale aj to, čo všetko sa s človekom deje, keď potrebuje zdravotnú starostlivosť. Naši druháci a štvrtáci to mali možnosť zažiť doslova na vlastnej koži.

            V odborných učebniach mali deti možnosť vidieť, ako prebieha preventívne vyšetrenie u lekára, ako sa ošetrujú povrchové rany, čo všetko je dôležité pri odbere krvi, ako sa v nemocnici ošetrovateľky starajú o pacientov, ktorí sú veľmi chorí. Mali tiež možnosť vyskúšať si napríklad obväzovanie, meranie tlaku alebo nacvičiť resuscitáciu na figuríne.

            V závere získali diplomy na pamiatku a dobrý pocit z toho, že sa doktorov môžu báť zas o trošku menej.

            Mgr. Michaela Trličíková

            Pozri foto v galérii Návšteva u zdravotníkov na fakulte.

        • Výlet žiakov 1. a 2. roč.
          • Výlet žiakov 1. a 2. roč.

          • V krásny slnečný letný deň na konci školského roka (22. júna) sa žiaci 1. a 2. ročníka spolu s pani učiteľkami vybrali na koncoročný školský výlet do Bratislavy.

            Ich prvou zastávkou bolo kino na nábreží Dunaja, kde si vo veľkej kinosále, ktorá bola celá rezervovaná len pre nich, pozreli detskú rozprávku, ktorá bola nielen zábavná ale aj poučná.

            Druhou zastávkou bola bratislavská ZOO. Tam sa potešili pohľadom na rôzne miestne aj cudzokrajné zvieratká a do ďalekej histórie sa preniesli pri prehliadke Dinoparku.

            Šťastní, plní zážitkov a unavení sa vrátili domov a už teraz sa nevedia dočkať koncoročného výletu v budúcom školskom roku.

            Mgr. Ľubica Ševčíková

            Pozri foto v galérii Výlet žiakov 1. a 2. roč.

        • Škola v prírode
          • Škola v prírode

          • My, žiaci 3. a 4. ročníka, sme sa v dňoch 12.6 – 16. 6. 2017 zúčastnili so svojimi triednymi pani učiteľkami a pánom zdravotníkom pobytu v škole v prírode.

            Prežili sme týždeň plný dobrodružstiev, hier, učenia a zábavy v malebnom mestečku Bojnice. Boli sme ubytovaní v penzióne Signál, kde sa o nás počas celého týždňa staral ústretový pán vedúci a milé pani kuchárky. Počas prvého dňa sme sa oboznámili s okolím mesta Bojnice. Hoci je toto mesto ležiace v strednom Slovensku malé, všetkým sa prechádzka jeho okolím veľmi páčila. A to bol len začiatok, pretože skutočné dobrodružstvá sa ešte len začali. Na druhý deň sme navštívili kúpalisko Čajka. Vo vode sme súťažili, hrali sa, ale aj násobili. Popoludní sme zavítali do jednej z najkrajších ZOO na Slovensku, ktorá je vybudovaná práve v Bojniciach. Najviac nás zaujali „panáčikujúce“ surikaty, či obrovská anakonda. Našim výletom nebolo ani zďaleka koniec. V stredu sme absolvovali návštevu sokoliarov a rozprávkového Bojnického zámku. Pred vstupom k sokoliarom nás privítala štvorročná sovička patagónska, ktorú sme si mohli pohladkať a odfotiť sa s ňou. Predstavenie sokoliarov sme sledovali s otvorenými ústami. Dozvedeli sme sa množstvo zaujímavosti o živote týchto lietajúcich dravcov. Z reality sme sa presunuli rovno do ríše rozprávok, ktoré sa hrali naživo na Bojnickom zámku. A nimi boli – Múdra žena, Soľ nad zlato, Čert a Káča a Popolvár najväčší na svete. Nielenže nás herci a herečky obdarovali krásnymi pečiatkami na pamiatku, ale pri odchode zo zámku sme si stihli zatancovať na parkete s ozajstnými vílami. Vo štvrtok sme sa presunuli do Múzea praveku, kde nás pani sprievodkyňa zasvätila do života neandrtálcov. Ukázala nám Prešporskú jaskyňu a pripravila si pre nás aktivity, z ktorých sme sa dozvedeli množstvo nových informácii a zopakovali učivo z prírodovedy. Naša návšteva pravekého múzea bola zakončená slávnostným šamanským tancom neandrtálcov v podobe štyroch žiakov, ktorí sa za nich prezliekli. Popoludní nás pani učiteľka Jančurová a pán zdravotník Ferko zapojili do batikovania. Vyrobili sme si krásne modré tričká na pamiatku. Každé bolo originálne a zaujímavé.

            Posledný večer pred odchodom sme sa vybláznili na diskotéke s farebnou diskoguľou. Bola to pyžamová párty v latinsko- amerických rytmoch. Roky ubiehajú, ale skutočné zážitky zostávajú v našich mysliach a srdciach, a naozaj máme na čo spomínať. Škola v prírode bola supersmiley.

            Mgr. Monika Strapáčová

            Pozri foto v galérii Śkola v prírode.

        • Mladí záchrancovia
          • Mladí záchrancovia

          • Že našim žiakom nie je ľahostajný osud zvierat nás presvedčili chlapci 7. ročníka M. Bidelnica, Š. Petrík a M. Hrnčiar, ktorí cestou zo školskej jedálne našli pri potoku za kultúrnym domom ležať nehybné telo mladého sokola myšiara. Vedeli, že žije, lebo hýbal hlavou i očami. Preniesli ho preto veľmi opatrne, položeného na veľkom liste, aby sa ho nedotýkali rukami, do školy.

            Poprosili pani učiteľku Šlosárovú o radu a tá sa obrátila na Štátnu ochranu prírody, kam zatelefonovala a nález nahlásila. Asi po hodine prišiel pán Mlynek zo spomínanej inštitúcie, ktorý si zraneného sokola odniesol. Po celý čas ho chlapci strážili a pozorovali. Vedeli, že dravé vtáky sú u nás chránené a hrial ich pocit, že zachránili niekoho, kto by sa bez ich pomoci nezaobišiel.

            Ďakujeme chlapci a nech je váš ekologicky záslužný čin pre ostatných žiakov našej školy vzoromsmiley.

            PaedDr. Iveta Šlosárová

            Pozri foto v galérii Mladí záchrancovia.

    • Kontakty

      • Základná škola
      • 037 6553144
      • 037 6553144
        - klapka 1 - riaditeľ a zástupkyňa
        - klapka 2 - tajomníčka
        - klapka 3 - zborovňa
        - klapka 4 - ŠKD v domčeku

        0918 832 472
      • Lehota 144
        951 36 Lehota
        Slovakia
      • 37865340
      • 2021645835
      • Mgr. Peter Naščák, PhD.
    • Prihlásenie