Novinky
Karneval
Vítanie Vianoc
Posledný školský deň pred Vianocami už tradične spríjemnili žiakom 1. - 4. ročníka členovia speváckeho zboru Lehoťanka. Pripravili si hudobno-recitačné pásmo, ktoré doplnili zaujímavým rozprávaním o vianočných tradíciách. Potom sa žiaci venovali aktivitám, ktoré si individuálne pripravili vo svojich triedach.
Po vyhodnotení súťaží, ktoré sa uskutočnili v predchádzajúcom období, nasledoval prekrásny vianočný koncert v kostole, ktorý svojou vianočnou atmosférou nádherne umocnil očakávania detí z blížiacich sa Vianoc.
Mgr. Ľubica Ševčíková
Pozri foto v galérii Vítanie Vianoc.
Memoriál Alexandra Kincla
Ako už na našej škole býva zvykom, posledná sobota pred Vianocami patrí strelcom. Inak tomu nebolo ani 17. decembra, keď naše decká obetovali sobotné vylihovanie v posteli a prišli si do školy otestovať svoje strelecké schopnosti. Niektorí sú už našimi tradičnými účastníkmi, no našli sa aj takí, ktorí zo vzduchovky strieľali po prvý krát. Napriek tomu mala súťaž výbornú úroveň a nestratili sa v nej ani začiatočníci.
Vyhodnotenie:
Kategória žiaci – 1.stupeň
1 miesto: Kristína Blaškovičová - 74 bodov
2 miesto: Filip Zaujec - 56 bodov
3 miesto: Oliver Zaujec - 54 bodov
Viktória Hrnčiarová - 51 bodov
Tamara Halásová - 2 body
Tamara Pršanová - 0 bodov
Kategória mladší žiaci – 5, 6 ročník
1 miesto: Šimon Lahučký - 83 bodov
2 miesto: Karin Rusnáková - 68 bodov
3 miesto: VanessaTrojáková - 61 bodov
Adrián Németh - 51 bodov
Samuel Madleniak - 48 bodov
Richard Pršan - 45 bodov
Sára Halászová - 30 bodov
Robert Zima - 27 bodov
Kategória starší žiaci – 7, 8, 9 ročník
1 miesto: Tomáš Halás - 84 bodov
2 miesto: Sebastián Turányi - 81 bodov
3 miesto: Matej G. Dubeň - 70 bodov
Matej Bidelnica - 48 bodov
Štefan Petrík - 44 bodov
Celkový víťazom je žiak 7. ročníka - Tomáš Halás s 84 bodmi. Srdečne blahoželáme
.Mgr. Marcel Šromovský
Pozri foto v galéri Memoriál Alexandra Kincla.
Návšteva zvieracieho útulku
Blíži sa čas Vianoc. Všade znejú vianočné piesne, všetko je vyzdobené ligotavými pozlátkami a cítiť vianočné koláčiky. Ľudia myslia na svojich blízkych a chystajú pre nich darčeky. Naši žiaci majú dobré srdiečka a myslia aj na tých, ktorým osud neprial a nemôžu byť v tento sviatočný čas medzi tými, ktorých milovali a ktorým bezhranične dôverovali. Áno, myslím tým opustené a často aj týrané zvieratká v útulku. Podľa pani Mgr. G. Kubíčkovej, ktorá zvierací útulok spravuje, je v tomto útulku okolo 200 opustených psíkov a mačičiek. Vieme, že im všetkým pomôcť nevieme, ale aspoň malou zbierkou maškŕt a hračiek sa im snažíme spríjemniť sviatočné dni.
Touto cestou sa chceme poďakovať všetkým obetavým darcom našej školy, ktorí prispeli do zbierky a okrem seba mysleli aj na niekoho iného. Patrí im za to veľké ĎAKUJEME
.Sú to títo žiaci: 1. tr. - E. Zaujecová, F. Čanecký, S. Doležalová, 2. tr. - L. Tóthová, L. Trnková, M. Bernáth, Zabáková, 3. tr. - N. Zaujecová, 4. tr. - N. Švejdová, T. Halásová, S. Petríková, 6. tr. - N. Chlebcová, H. Zaujecová, V. Bernáthová, N. Dubeň, 7. tr. - B. Pavelová, Š. Petrík, 8. tr. - N. Burianová.
PaedDr. Iveta Šlosárová
Pozri foto v galérii Návšteva zvieracieho útulku.
Predvianočný čas v 1. triede
Predvianočný čas si naši prváci v škole spríjemnili rôznymi zaujímavými predvianočnými aktivitami. Začiatkom decembra si vianočnou a zimnou výzdobou skrášlili triedu a spolu s pani učiteľkou si na záujmovom útvare Adamkompas zdravia upiekli chutné medovníčky, ktorými rozvoňali celú školu.
Najviac sa však tešili na vianočnú besiedku, ktorá sa konala 16. decembra. Žiaci si posedeli pri vianočnom stromčeku, počúvali vianočné koledy, pochutnali si na sladkých koláčikoch, hrali sa rôzne zábavné hry a pod stromčekom si našli malé darčeky.
Na záver si navzájom popriali prežitie krásnych, šťastných a pokojných vianočných sviatkov v kruhu rodiny a priateľov.
Mgr. Ľubica Ševčíková
pozri foto v galérii Predvianočný čas v 1. triede.

Pozvánka
Riaditeľstvo ZŠ pozýva všetkých rodičov na triedne schôdzky Rodičovského združenia pri ZŠ Lehota, ktoré sa uskutočnia dňa 14.12.2016,t. j. v stredu, o 16:30 hod.
Vážení rodičia, vaša účasť je potrebná vzhľadom na priebežnú klasifikáciu a hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov vašich detí za prvý polrok školského roku 2016/2017.
Navštívil nás Mikuláš
Do galérie Navštívil nás Mikuláš boli pridané fotografie.
Snehuliaci
Aj keď nám počasie ešte nenadelilo poriadnu snehovú nádielku, štvrtáci sa na pracovnom vyučovaní popasovali s ihlou a niťou a svojimi šikovnými rukami vytvorili krásnych ponožkových snehuliakov. Dotvorili ich pomocou gombíkov a starých látok. Sami posúďte, ako sa im to podarilo a možno sa inšpirujete i vy.
Mgr. Michaela Trličíková
Pozri foto v galérii Snehuliaci.
Bajzove Zbehy
1. decembra sa v Zbehoch konala súťaž v prednese poézie a prózy - Bajzove Zbehy. Je to súťaž s desať ročnou tradíciou na počesť Jozefa Ignáca Bajzu, ktorý pôsobil 13 rokov v obci ako farár. Z našej školy sa jej zúčastnili dve žiačky. V 1. kategórii Viktória Hrnčiarová ( žiačka štvrtej triedy) obsadila 2. miesto, v 2. kategórii Natália Zabáková (žiačka šiestej triedy) obsadila 1. miesto. Dievčatám srdečne gratulujeme ku krásnemu úspechu.
Mgr. Tatiana Solnicová
Pozri foto v galérii Bajzove Zbehy.

iBobor
V mesiaci november 2016 sa žiaci 3., 4., 8. a 9. ročníka zapojili do10. ročníka celoslovenskej informatickej súťaže iBobor a súťažili v súťažných kategóriách Bobrík (3. a 4. ročník) a Kadet (8. a 9. ročník). Táto súťaž prebieha aj v iných európskych krajinách. Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem žiakov o informačné a komunikačné technológie (IKT). V tomto ročníku súťažilo 62 981 súťažiacich, 921 škôl.
Najúspešnejšími riešiteľmi sú a diplom získavajú:
Pavel Kozla (3. r.) – 99. percentil,
Giulia De Nadai (3. r.) – 96. percentil.
V kategórii Bobrík súťažilo 9 žiakov a v kategórii Kadet 8 žiakov.
Mgr. Ľubica Ševčíková
Umelecké čítanie
24. 11. 2016 sa na našej škole uskutočnilo 1. kolo literárnej súťaže „Umelecké čítanie“. Z druhého, tretieho a štvrtého ročníka sa ho zúčastnili po tri žiačky, ktoré boli úspešné v triednom kole. Pri čítaní vopred pripraveného textu ukázali svoje čitateľské schopnosti a zručnosti.
Z každej triedy postúpili do 2. kola dve žiačky. Z druhej triedy Vaneska Zabáková a Natálka Vydrová, z tretej triedy Lucka Duchoňová a Stelka Kriváčková a zo štvrtej trieda Vikinka Hrnčiarová a Tamarka Halásová. Postupujúcim gratulujeme a prajeme im veľa šťastia v 2. kole súťaže.
Mgr. Michaela Trličíková
Pozri foto v galérii Umelecké čítanie.
Môj Malý princ
Dňa 15.11.2016 sa naši žiaci 1. – 6. ročníka zúčastnili nekonvenčného divadelného predstavenia Môj Malý princ. Išlo o hru v podaní zväčša mladých hercov Starého divadla Karola Spišáka v Nitre, medzi ktorými účinkoval aj šikovný absolvent našej ZŠ – Miroslav Bakura.
Pod titulom je na reklamnom letáku uvedené, že pôjde o „Vesmírny bábkový kabaret + tančiareň pre celú rodinu“, čo zodpovedalo skutočnosti. Deti sa mohli zasmiať na komických situáciách postáv v očarujúcich maskách, ktoré boli doplnené bábkovými výstupmi, no zastrešené predovšetkým veľmi príjemnými a „chytľavými“ piesňami. Voľná adaptácia známeho Exupéryho príbehu žiakom poskytla hlbší rozmer – predstavenie skutočných hodnôt v našom živote, ako aj odsúdenie egoizmu, no aj priestor pre zábavu, ktorá vyvrcholila v závere predstavenia, keď nás herci pozvali na hudobno-tanečný koncert do dolnej sály.
Usmiate tváre a tanec našich žiakov boli dôkazom, že sa im predstavenie páčilo.
Mgr. Peter Naščák
Pozri foto v galérii Môj Malý princ.
Vyberáme Detský čin roka
Do galérie Vyberáme Detský čin roka boli pridané fotografie.
Popoludnie so strašidlami
Posledný októbrový deň pred jesennými prázdninami do školy zavítali strašidlá. Druhá trieda sa premenila na sídlo stríg, kostier, princezien a iných bytostí. Strašidelné popoludnie sa nieslo v znamení tanečnej zábavy, súťaží a pozerania rozprávky. Súťažili sme v stavaní plechovej veže, prenášaní gaštanov, v stoličkovom tanci. Tiež sme si pochutnali na množstve občerstvenia a výborných domácich koláčikov, za ktoré rodičom ďakujeme.
Mgr. Michaela Trličíková
Pozri foto v galéri Popoludnie so strašidlami.
Moja mama varí zdravšie ako Tvoja
O tom, že zdravá výživa je pre nás deti potrebná, sa hovorí všade. Učíme sa o nej i v škole. Ale nie vždy zdravé jedlá sú pre nás deti lákavé. A tak my, šiestaci, sme sa rozhodli urobiť vzorové menu, ktoré by lahodilo nášmu detskému maškrtnému jazýčku, ale i prísnemu oku odborníkov na výživu.
S pomocou pani učiteľky sme zostavili jedálny lístok, ktorý ukazuje, ako by mala vyzerať strava na jeden celý deň. Podľa neho sme pripravili raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru. S jedlami, ktoré bolo treba uvariť, nám pomáhali naši rodičia - pani Jedináková, pán Bédi a dokonca tiež babička Viktórie Bernáthovej. Raňajky, desiatu a olovrant sme urobili sami. Príprava jedál nás bavila a ich zdobenie tiež, pretože jeme aj očami.
Jedlá sme pekne naservírovali, aby sa na ne mohli pozrieť aj ostatní žiaci našej školy. Chceli sme ich zdravou výživou inšpirovať k tomu, aby pripravili niečo zdravé a dobré svojím súrodencom i rodičom počas jesenných prázdnin.
Žiaci 6. triedy a PaedDr. Iveta Šlosárová
Pozri foto v galérii Moja mama varí zdravšie ako Tvoja.
Vtáčie búdky
V druhej triede sa stretli šikovné nápady žiakov a pomocné ruky rodičov, aby vytvorili domov vtáčikom počas zimy v rámci projektu "Recyklohry". Sú vyrobené z odpadového materiálu. Zdobia naše okná a netrpezlivo čakajú na nových okrídlených obyvateľov.
Mgr. Michaela Trličíková
Pozri foto v galérii Vtáčie búdky.
Kreatívko Envirko
Jesenný čas nám priniesol do druhej triedy možnosť tvoriť s prírodnými materiálmi. V rámci hodiny výtvarnej výchovy si žiaci priniesli kôru, listy, šišky, šípky, gaštany a iný krásny prírodný materiál. Vytvorili sme tak pekné jesenné dekorácie a obrázky, ktoré nám zdobia triedu.
Mgr. Michaela Trličíková
Pozri foto v galérii Kreatívko Envirko.
Hravé čítanie
V rámci krúžku "Hravé čítanie" žiaci druhej triedy spoznali v rozprávkovom príbehu jednu malú korytnačku.
Spojili sme príjemné s užitočným a vytvorili sme si korytnačky z použitých plastových fliaš. Aj vy sa môžete inšpirovať a vyrobiť si tak novú korytnačiu kamarátku ako my.
Mgr. Michaela Trličíková
Pozri foto v galérii Hravé čítanie.
Hovorme o jedle
V týždni od 10. 10. do 14. 10. 2016 sa žiaci našej školy spolu so svojimi vyučujúcimi zapojili do IV. ročníka celoštátnej súťaže ,,Hovorme o jedle“, ktorej organizátormi sú Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora a Centrum rozvoja znalostí o potravinách.
Do aktivít týždňa Hovorme o jedle sa ako škola zapájame hlavne preto, že sa plne stotožňujeme s myšlienkou tohto projektu a cieľom súťaže, ktorým je vyvolávať a podporovať spoluprácu a aktívnu účasť školy pri vzdelávaní detí a mládeže o potravinách a dobrých stravovacích návykoch ako súčasti zdravého životného štýlu, o úlohe potravín pri ochrane zdravia a ich význame pre tvorbu a ochranu životného prostredia, regionálny rozvoj a zamestnanosť.
Vyučujúci pripravili pre žiakov zaujímavé aktivity k témam: Odkiaľ jedlo pochádza; Zelenina, ovocie, orechy z našich sadov; Mlieko a mliečne výrobky od slovenských kravičiek; Značka kvality SK; Tuky, cukry, soľ; Jedz, dodržiavaj pitný režim a hýb sa.
Mgr. Ľubica Ševčíková
Pozri foto v galérii Hovorme o jedle.
Beseda so spisovateľom
Dňa 25. 10. 2016 sa žiaci 5. – 9. ročníka prostredníctvom pútavého rozprávania cestovateľa a spisovateľa Martina Hunčára ocitli v ďalekom exotickom Mjanmarsku. Vďaka jeho prednáške na vlastnej koži zažili skutočné dobrodružstvo v džungli. Dozvedeli sa mnohé informácie a zaujímavosti, o ktorých sa v učebniciach geografie nepíše. Na fotografiách mohli obdivovať krásy tamojšej prírody, no dozvedeli sa aj to, s akou chudobou musia obyvatelia tejto krajiny denno-denne zápasiť. Vypočuli si, ako žijú deti v Mjanmarsku, aký jednoduchý, no pritom šťastný život vedú. Bolo zaujímavé vidieť, ako vyzerá tamojšia škola, ako jednoducho je zariadená a v akých podmienkach sa musia deti vzdelávať.
V rámci svojho rozprávania apeloval na žiakov a povzbudil ich k štúdiu cudzích jazykov. Pán Hunčár je autorom mnohých kníh pre deti a mládež, ktoré si naši žiaci mohli po skončení besedy prezrieť a zakúpiť.
Žiakom sa rozprávanie veľmi páčilo a do svojich tried odchádzali plní dojmov a nových poznatkov o tomto vzdialenom kúte sveta.
Mgr. Lenka Kutaková
So spisovateľom sa stretli a besedovali aj žiaci 3. a 4. ročníka.
Pozri foto v galérii Beseda so spisovateľom.