Novinky

          • Florbalový turnaj

          • Výber žiakov druhého stupňa sa zúčastnil florbalového turnaja, ktorý sa konal na ZŠ Škultétyho v Nitre. Turnaj bol kvalitne obsadený a konkurencia bola veľmi veľká. Chlapci hrali s veľkým nasadením a túžbou vyhrať. Niekedy k dobrému výsledku nám chýbalo kúsok šťastia, inokedy sme ukázali kvalitu v zakončení. Všetci sme  zažili pekný  športový deň a tešíme sa na ďalšie športové výzvy.

            Mgr. Marek Tomiš

          • Vianočné pozdravy, ktoré spájajú generácie

          • V predvianočnom období sa priestory našej základnej školy  naplnili nielen vôňou Vianoc, ale aj dobrou náladou a tvorivým ruchom. 10. decembra 2025 sa žiaci s nadšením pustili do výroby vianočných pozdravov pre seniorov v Domove sociálnych služieb v Nitre. Cieľ bol jednoduchý, no krásny – potešiť tých, ktorí si v tomto čase obzvlášť zaslúžia pozornosť, láskavosť a pocit, že na nich niekto myslí.

            Deti do pozdravov vložili kus seba – kresby plné farieb, trblietavé ozdoby, srdečné priania i úprimné slová radosti a nádeje. Každý pozdrav bol originál, vytvorený s láskou a fantáziou. Triedou sa niesol smiech, vianočné melódie a vzájomná pomoc, ktorá prirodzene spájala mladších aj starších žiakov.

            Táto aktivita nebola len o tvorení, ale aj o spolupatričnosti a empatii. Žiaci si uvedomili, že aj malé gesto môže priniesť veľkú radosť a že Vianoce sú predovšetkým o ľudskosti, zdieľaní a teple medzi ľuďmi. Spoločne vytvorili niečo, čo má silu rozžiariť úsmev a spríjemniť sviatočné dni.

            Veríme, že vianočné pozdravy z Lehoty zahrejú srdcia seniorov v DSS v Nitre a prinesú im pocit blízkosti a radosti. Ďakujeme všetkým žiakom aj pedagógom, ktorí sa do tejto krásnej iniciatívy zapojili. Spolu sme dokázali, že dobrá nálada a láskavosť majú skutočnú silu.

          • Ocenenie vo výtvarnej súťaži

          • Tento rok sme našich žiakov zapojili to zaujímavej výtvarnej súťaže s názvom Vianočné obrázky, ktorú organizovalo CVČ Domino Nitra. Z 5 prác, ktoré sme zaslali, porota vybrala a ocenila obrázok našej ôsmačky Anetky Dúbikovej. Máme z toho radosť a ocenenej blahoželáme. 

            Mgr. Peter Naščák, PhD.

          • Mikuláš v našej škole

          • Dňa 5. decembra 2025 zavládla v našej Základnej škole nádherná predvianočná atmosféra. Chodbami sa niesol smiech, spev a očakávanie – navštívil nás totiž svätý Mikuláš v sprievode anjela. Deti zo všetkých tried privítali Mikuláša pesničkami, básničkami a krátkymi vystúpeniami. Mikuláš každému žiakovi poďakoval za celoročnú snahu, pochválil ich za šikovnosť a pripomenul dôležitosť láskavosti, porozumenia a pomoci druhým. Za svoje vystúpenia dostali žiaci balíčky so sladkým prekvapením, ktoré im rozžiarili oči. Anjel sa staral o pokoj, úsmev a milú, slávnostnú atmosféru, ktorá dominuje prichádzajúcim sviatkom. Návšteva Mikuláša priniesla do školy veľa radosti a tepla. Na túto milú chvíľu budú žiaci aj pedagógovia určite ešte dlho spomínať.

             

          • Jesenné dni v školskom klube – 2.oddelenie

          • Jesenné dni v školskom klube boli plné veselých okamihov a tvorivých aktivít. Deti si každý deň užívali nové zážitky – či už pri hrách vonku alebo v priestoroch  klubu.

            V rámci tvorivých dielní sme maľovali jesenné stromy a vyrábali lesných škriatkov či pestrofarebných šarkanov.  Spoločne sme pripravili darčeky pre starých rodičov, do ktorých deti vložili veľa lásky a vlastnej tvorivosti. Spoločné dielničky posilnili priateľstvo a naučili deti vzájomnej pomoci.

            Nezabudnuteľným zážitkom bola aj halloweenska párty plná masiek, zábavy, smiechu a samozrejme výborného občerstvenia, začo patrí vďaka všetkým rodičom. Deti sa predstavili v originálnych kostýmoch  a užili si veselé hry, ktoré vytvorili jedinečnú atmosféru.  Smiech a dobrá nálada sprevádzali celé popoludnie.

             Každý deň priniesol nové zážitky, ktoré si deti budú dlho pamätať. Už teraz sa tešíme na zimné dobrodružstvá, ktoré nás čakajú.

            Vychovávateľka Mgr. Eva De Nadai

          • Kreatívna jeseň v ŠKD

          • V Školskom klube detí sme prežili tvorivé a podnetné jesenné obdobie. Priestory klubovne sa postupne premenili na jesennú galériu, v ktorej deti vytvárali šarkanov, jesenný strom s farebnými dáždnikmi či obrázky z prírodných materiálov, napríklad medvedíka z lístia.

            Súčasťou aktivít bola aj halloweenska tematika. Deti pripravili množstvo strašidelných dekorácií a ozdobili strom ručne vyrobenými duchmi, tekvicami a príšerkami vytvorenými z obrysov vlastných rúk.

            Prváci a štvrtáci zorganizovali Deň kostýmov, počas ktorého predstavili rôzne nápadité masky – od tradičných kostier a čarodejníc až po postavy so špeciálnym halloweenskym líčením. Trieda tak získala výnimočnú atmosféru.

            Zamerali sme sa aj na rozvoj sociálnych kompetencií. Prostredníctvom diskusných kartičiek deti riešili modelové situácie, učili sa empatii a správnym formám správania. Súčasťou dňa bola aj voľná hra v detskom kútiku.

            Využili sme aj priaznivé jesenné počasie a čas strávili aktívnym pohybom a pobytom v prírode.

            Jeseň v ŠKD prebehla v duchu tvorivosti, vzájomnej spolupráce a radostnej atmosféry.

          • Bubnovačka 2025 v našej škole

          • Dňa 21. 11. 2025 sa v našej základnej škole uskutočnila celoslovenská akcia Bubnovačka – Aby bolo deti lepšie počuť! Spoločne sme bubnovali, tlieskali a vytvárali rytmus, aby sme symbolicky upozornili na dôležitosť ochrany detí pred násilím.

            Cieľom Bubnovačky je pripomenúť, že hlas detí je dôležitý a že ticho pred násilím neochráni. Žiaci aj učitelia sa zapojili s veľkým nadšením a krátkou diskusiou sme si pripomenuli, kam sa môžu deti obrátiť, ak potrebujú pomoc či podporu.

            Aj naša škola dnes bubnovala, aby bolo deti lepšie počuť!

          • Umelecké čítanie 1. kolo

          • V predvianočnom období sme pre žiakov 2., 3. a 4. ročníka zorganizovali tradičnú medzitriednu súťaž v čítaní – Umelecké čítanie 1. kolo.

            Žiaci si ,,zmerali čitateľské sily“ v čítaní známeho, predtým pripraveného textu, ktorý im vybrali pani učiteľky slovenského jazyka a literatúry.

            Úlohou žiakov v triednom kole bolo text sa naučiť dôkladne umelecky čítať. V triednom kole boli žiackou porotou vybratí štyria žiaci z každej triedy, ktorí túto úlohu zvládli najlepšie. Tí postúpili do školského medzitriedneho kola, v ktorom porota vybrala z každej triedy dvoch žiakov, ktorí postupujú do 2. kola súťaže, v ktorom predvedú svoje čitateľské majstrovstvo pri čítaní neznámeho textu.

            Do 2. kola postupujú: Lukáš Podlužanský (2. ročník), Stanislav Zaujec (2. ročník), Natália Ivaničová (3. ročník),  Martin Graus (3. ročník) Jakub Tomiš (4. ročník), Michal Velčický (4. ročník),.

            Prajeme im veľa šťastia v 2. kole!

                                                                                          

             Mgr. Ľubica Ševčíková

          • Hravá galéria v 2. ročníku

          • V mesiaci november sa trieda 2. ročníka premenila na ,,Nitriansku galériu“. V škole nás navštívil Mgr. Martin Daniš z Nitrianskej galérie s veeeľkou kopou výtvarnej inšpirácie. V úvode návštevy žiakov pútavou, hravou a interaktívnou formou oboznámil s umeleckými reprodukciami výtvarných diel, ktoré sa v galérii vystavujú.

            Diela nielen pozorovali a rozprávali sa o nich, no pre žiakov sa stali aj  inšpiráciou pri tvorbe žiackych umeleckých diel.  S využitím výtvarného materiálu, ktorý im pán Daniš priniesol, vytvorili pomocou skladačky krásne umelecké diela. Tie si v triede vystavili a ,,Triedna galéria“  bola na svete.

            Mgr. Ľ. Ševčíková

          • Divadelné predstavenie Great Story

          • V piatok 7. novembra 2025 sa žiaci 2. až 6. ročníka zúčastnili divadelného predstavenia Great Story, ktoré bolo odohrané v kombinácii anglického a slovenského jazyka. Príbeh rozprával o spisovateľovi, ktorý hľadá inšpiráciu pre dokonalý príbeh, z ktorého by sa stal filmový trhák. Na svojej ceste čelí rôznym prekážkam. Písal o obyvateľoch mesta Zvratkovil, kde ľudia hovoria všetko naopak – lož je pravda a pravda je lož!

            Žiakom sa predstavenie veľmi páčilo a odchádzali z neho so skvelým zážitkom.

          • Exkurzia do Bratislavy – za históriou a poznaním

          • Dňa 6. novembra 2025 sa žiaci 6. a 9. ročníka spolu s knihomoľmi z 2. stupňa zúčastnili exkurzie do Bratislavy. Program bol bohatý a plný zaujímavostí – spájali sa v ňom dejiny, kultúra aj poznávanie našej hlavnej metropoly.

            Prvou zastávkou bola výstava Tutanchamón, ktorá návštevníkov vtiahla do fascinujúceho sveta starovekého Egypta. Žiaci si mohli prezrieť repliky vzácnych artefaktov z hrobky mladého faraóna a dozvedeli sa množstvo zaujímavostí o jeho živote aj o objave jeho hrobky.

            Ďalšou zastávkou bol Bratislavský hrad, ktorý majestátne dominuje nad mestom. Z jeho nádvoria sa žiaci kochali krásnym výhľadom na Dunaj a historické centrum.

            Na záver sa skupina presunula k Budove Národnej rady Slovenskej republiky, ktorú si prezrela zvonku a pripomenuli si, aké dôležité rozhodnutia sa v nej prijímajú a ako funguje slovenský parlament.

            Exkurzia bola pre všetkých veľmi zaujímavá a prínosná – žiaci sa nielen zabavili, ale aj veľa nového dozvedeli.

          • Exkurzia do Martina – dotkli sme sa histórie aj kultúry

          • Žiaci 7. a 9. ročníka sa 28. 10. vydali na poznávaciu exkurziu do srdca Turca – mesta Martin, ktoré je neodmysliteľne späté s históriou a kultúrou slovenského národa.

            Cesta sa začala návštevou hradu Strečno, majestátneho strážcu Váhu, kde nás sprievodca previedol tajomstvami stredovekého života. Počas hodinovej prehliadky sme sa dozvedeli mnoho zaujímavostí o histórii hradu, jeho obyvateľoch aj o tom, ako sa menil v priebehu stáročí.

            Po príchode do Martina sme sa ponorili do sveta literatúry v Pamätnom dome Jozefa Cígera Hronského, kde sme sa dozvedeli viac o živote a diele tohto významného spisovateľa a bývalého správcu Matice slovenskej. Nasledovala prechádzka historickým centrom mesta, počas ktorej sme obdivovali budovu Matice slovenskejprvé slovenské gymnázium – symboly národného obrodenia a vzdelanosti.

            Jedným z najzaujímavejších zážitkov bola interaktívna pátračka na Národnom cintoríne, kde si žiaci zábavnou formou preverili svoje vedomosti a zároveň spoznali významné osobnosti slovenských dejín, ktoré tu našli svoj odpočinok.

            Exkurzia bola plná objavovania, zážitkov a nových poznatkov. Žiaci sa nielen zabavili, ale aj utvrdili v tom, aké dôležité je poznať a vážiť si našu minulosť.

            Deň strávený v Martine bol krásnym spojením histórie, kultúry a dobrodružstva – zážitkom, na ktorý budeme dlho spomínať.

             

          • Riaditeľské voľno

          • Dňa 17. 11. 2025 riaditeľ udeľuje riaditeľské voľno pre všetkých žiakov ZŠ a ŠKD z organizačných dôvodov podľa par. 57 zákona 138/2019 o pedagogických a odborných zamestnancoch.

            RV_17._11._2025.pdf

          • Oslava Mesiaca úcty k starším

          • Október je typický nielen príchodom krásne sfarbenej jesene, ale je aj mesiacom, v ktorom sa patrí uctiť si seniorov. Nazýva sa totiž Mesiac úcty k starším. U nás vieme, čo sa patrí a preto každoročne spolu Obecným úradom v Lehote organizujeme kultúrne podujatie pri tejto peknej príležitosti. Vo štvrtok 23. 10. poobede sa v kultúrnom dome zišlo vyše 100 seniorov a ďalší hostia, aby sa zabavili pri viac ako dvojhodinovom pestrom programe.

            Celé podujatie zastrešili príhovormi a moderovanými vstupmi starosta obce, riaditeľ školy, dve moderátorky a vystupujúci spevák/zabávač. Akcia bola rozdelená na dve časti – vystúpenia žiakov základnej školy a zábavno-spevácke pásmo hudobnej skupiny AT Band.

            V prvej časti sa predstavili žiaci ZŠ všetkých ročníkov – bolo ich takmer 70. Postupne (spod taktovky lehotských pedagógov a tanečnej lektorky) predstavili svoje talenty. Seniori mohli vidieť tanečné choreografie, spevácke čísla, sólovú hru na hudobné nástroje (gitarista, bubeník), recitačné pásmo, ale aj recitáciu vlastnej básne. Okrem spomínaných šarmantných moderátoriek podporili školské talenty aj zruční zvukoví technici a kulisári (tiež žiaci) a šikovný školský fotograf. Priestor kultúrneho domu bol vyzdobený výkresmi – výtvarnými dielami žiakov ako aj 3D prácami z praktických dielní (vyučovania techniky). Žiaci a pedagógovia boli ocenení krásnym potleskom, ktorý svedčil o tom, že ich snaha o poďakovanie seniorom sa vydarila.

            Na záver si dovolím poďakovať pedagógom a najmä deťom a mládeži účinkujúcim v programe, ktorí symbolicky prepojili všetky generácie.

            Mgr. Peter Naščák, PhD.

          • Halloweenska párty na druhom stupni

          • V piatok 24. októbra 2025 sa do neskorého večera na druhom stupni našej školy konala Halloweenska párty. Chodby a triedy sa premenili na strašidelnú ríšu duchov, pavučín, sviečok a tekvíc. Atmosféra bola výnimočná – všade panovala dobrá nálada, hudba a smiech.

            Žiaci prišli oblečení v originálnych a často veľmi nápaditých maskách – nechýbali čarodejnice, kostlivci, duchovia, upíri ani rôzne filmové postavy. Počas podujatia sa konali súťaže, žiaci si dobre zatancovali, a nechýbal ani tematický fotokútik, kde si žiaci mohli urobiť pamiatkové fotografie so svojimi kamarátmi.

            Celé popoludnie sa nieslo v znamení zábavy, tvorivosti a skvelej spolupráce. Ďakujeme všetkým učiteľom a žiakom, ktorí sa podieľali na príprave výzdoby aj programu. Halloweenska párty sa vydarila na výbornú a už teraz sa tešíme na budúci rok!

             

          • Hovorme o jedle 2025

          • V mesiaci október sa žiaci 1., 2., 3. a 4. ročníka spolu so svojimi pani učiteľkami už tradične zapojili do XIII. ročníka celoštátnej súťaže ,,Hovorme o jedle“, ktorej organizátormi sú Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora a Centrum rozvoja znalostí o potravinách.

            Naši žiaci sa radi zdravo stravujú a zdravo žijú. Práve preto s radosťou realizovali aktivity, k jednotlivým témam týždňa Hovorme o jedle – Chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny, zemiaky a Zelenina, ovocie, orechy z našich sadov.

            Žiaci 1. ročníka mali v rámci projektu Hovorme o jedle výstavu jabĺk "MISS JABKLO“. Súťažili v kategórii – Najkrajšie jablko, Najväčšie jablko, Najškaredšie jablko, Najmenšie jablko, Najfarebnejšie jablko a Najchutnejšie jablko. Najviac ich zaujala posledná kategória, ktorá bola v rozhodovaní zároveň najťažšia. Zapojili všetky zmysly, aby rozhodli spravodlivo.

            Žiaci 2. ročníka si zorganizovali Deň jablka, počas ktorého sa o jabĺčkach nie len rozprávali ale o nich aj čítali, kreslili ich a vyhodnocovali, ktoré je najväčšie, najmenšie a najkrajšie. Deň zakončili pečením jablkového závinu, ktorý všetkým veľmi chutil.

            Každý deň v týždni si žiaci 1. – 4. ročníka priniesli zdravú desiatu podľa jednotlivých denných tém. Prestávky a hodiny telesnej a športovej výchovy v piatok venovali aktívnemu pohybu, ktorý je pre zdravie rovnako dôležitý ako zdravé jedlo.

            V tomto ročníku sme sa po prvý krát zapojili aj do fotografickej súťaže ,,Očami gurmána“, reprezentujú nás:

            I. kategória – S. Kečkéšová, D. Omelinová, N. Kováčiková, L. Petríková, N. Krejčíková, R. Tóthová, E. Šumichrastová – 4 fotopgrafie

            II. kategória – D. Berki, S. Lovás, R. L. Duspivová – 2 fotografie.

            A výtvarnej súťaže ,,Chutné maľovanie“, reprezentujú nás:

            II. kategória – E. Javorová, R. Dianová, N. Kondéová, S. Kečkéšová – 4 výtvarné

            diela.

            Všetkým zúčastneným držíme v súťaži palce!

            Fotografie z realizácie jednotlivých aktivít nájdete v galérii.

            Mgr. Ľ. Ševčíková

          • Exkurzia do Nitrianskej galérie

          • V piatok 17. 10. sme so žiakmi 9.ročníka navštívili Nitriansku galériu. Výstava s názvom "Ako ich nepoznáme" prezentuje diela slovenských umelcov zo zbierkového fondu galérie s cieľom zamerať sa na diela vybraných slovenských autorov, ktoré sú niečím netypické z hľadiska ich tvorby. 

            Reprezentačnými priestormi galérie nás previedla skúsená pani lektorka, ktorá nám postupne priblížila tvorbu jednotlivých výtvarníkov. Niektoré mená ako Martin Benka, alebo Ladislav Guderna sú všeobecne známe, no mali sme možnosť zoznámiť sa aj s tvorbou Milana Paštéku, Alojza Klima, Stanislava Filka a iných. 

            Ku koncu prehliadky sme si každý odfotili obraz, ktorý sa nám páčil a po chvíli kráčania schodiskami sme sa ocitli v podkrovnom ateliéri, kde sme si podľa fotografie, vyrobili vlastný hlinený reliéf. S hlinou sa pracovalo príjemne, dozvedeli sme sa, že "šliker" je tekutá hlina, ktorá sa používa na zlepovanie častí surovej hliny a naučili sme sa s ním pracovať. Teraz už  musíme len počkať, kým nám práce vypália, aby sme si ich mohli zobrať domov a uchovať ako spomienku na návštevu Nitrianskej Galérie. 

            Mgr. Barbora Medeková

          • Exkurzia Rozum v hrsti

          • My, žiaci 7. a 8. ročníka, sme dňa 15. októbra 2025 navštívili zaujímavú výstavu „Rozum v hrsti“ v OC Promenáda Nitra.

            Výstava zahŕňala optické klamy, pokusy, logické hry a rôzne hlavolamy na rozvoj logického myslenia. Bolo tam veľa interaktívnych aktivít, takže sme mali čo robiť aby sme ich všetky zvládli. Najlepšie z nich boli: stavba dreveného mostu, skladanie mapy Česka a reakcia magnetu v spojení s rôznym materiálom. Celá výstava bola zameraná na zábavné objavovanie techniky a prírodných vied. Vystavené exponáty, zaujímavé aktivity a hlavolamy preverili našu šikovnosť, kreativitu aj logické myslenie.

            Tento zážitkový a edukačný program trval približne 30 minút, po jeho skončení sme mali rozchod a voľný čas aj pre seba. Do Nitry sme cestovali prímestským autobusom a v meste sme sa presúvali pešo popri rieke Nitra.

            Exkurziu sme si užili a radi by sme aj v budúcnosti navštívili niečo podobné. Nechýbalo ani množstvo smiechu, prekvapení a zábavy, aj pri fotení. Ďakujeme pani učiteľke Burdovej a pánovi učiteľovi Tomišovi za pekný zážitok.

             

            Žiaci 7. a 8. ročníka

          • Deň jablka v 2. ročníku

          • Jeseň vrcholí a príroda navôkol sa prekrásne sfarbila. Polia a záhrady sa chystajú na zimu a zberá sa úroda. Krásy okolitej prírody intenzívne vnímajú aj naši druháci. Snažia sa zachytiť prírodu všetkými zmyslami.

            Veľmi dobre vedia, že jabĺčka sú obrovskou zásobárňou vitamínov. Preto sa vybrali na veľkú bádateľskú jablkovú výpravu. Vyučovanie si spestrili aktivitami, ktoré im pomôžu lepšie sa zamyslieť a pochopiť, prečo je zdravé jabĺčko pre nás také dôležité. Z vlastných rodinných záhrad, od priateľov a známych si priniesli jabĺčka, s ktorými súťažili v rôznych disciplínach – vyberali najväčšie, najmenšie a najkrajšie jabĺčko. Zmyslové vnímanie s radosťou zavŕšili konzumáciou jabĺk.

            Sladkou bodkou na záver bolo vlastnoručné upečenie  jablkového závinu, ktorý všetkým veľmi chutil.

            Ak ste zvedaví ako to počas Dňa jabĺk u nás v triede bolo, pozrite si fotky vo fotogalérii.

                                                  

                                                                                                                        Mgr. Ľubica Ševčíková

    • Kontakty

      • Základná škola
      • 037 6553144
      • 037 6553144
        - klapka 1 - riaditeľ a zástupkyňa
        - klapka 2 - tajomníčka
        - klapka 3 - zborovňa
        - klapka 4 - ŠKD v domčeku

        0918 832 472
      • Lehota 144
        951 36 Lehota
        Slovakia
      • 37865340
      • 2021645835
      • Mgr. Peter Naščák, PhD.
    • Prihlásenie