Novinky

          • Národný projekt digiEDU – 2. etapa

          • V rámci národného projektu Ministerstva školstva, výskumu vývoja a mládeže SR digiEDU, do ktorého sme sa ako škola úspešne zapojili, sme dostali 37 kusov digitálnej techniky pre žiakov, pedagogických zamestnancov a pre inklúziu. Notebooky, tablety, tlačiareň a iné zariadenia sú vo vysokej kvalite, a preto aj nám pomôžu skvalitniť výchovnovzdelávací proces, ako aj prípravu naň. V 1. etape projektu sme dostali licencie Microsoft Office 365 A3 na 3 roky pre celú školu. Tieto vieme teraz využiť v nových zariadeniach. Ďalšou súčasťou digitálneho modernizačného balíka bola aktuálne dodaná 2-ročná licencia na antivírusový program ESSET pre 33 zariadení. V závere realizácie projektu ešte čakáme na 3. etapu – digiNET – digitálna infraštruktúra.

            Program DigiEDU vznikol zmenou prístupu k riadeniu Komponentu 7 Investície 1 (K7I1) Digitálna infraštruktúra v školách financovaného z Plánu obnovy a odolnosti SR (POO SR).

            Strategickým zámerom programu DigiEDU je odstránenie digitálnej priepasti medzi regiónmi Slovenska a zabezpečenie rovnakého prístupu k digitálnemu vybaveniu pre všetkých žiakov základných a stredných škôl, podporovať rovnosť príležitostí a špeciálne a inkluzívne vzdelávanie.

            Mgr. Peter Naščák, PhD.

          • Upracme Lehotu 2025

          • Žiaci našej školy sa spolu so svojimi vyučujúcimi pustili do boja s voľne pohodeným odpadom v našej obci Lehota a pridali sa ku tisíckam dobrovoľníkov po celom Slovensku, ktorí sa pravidelne zapájajú do celoslovenského projektu ,,Upracme Slovensko“.

            Zorganizovaním brigády pod názvom ,,Upracme Lehotu 2025“ sme prispeli nielen k čistejšej obci Lehota, ale aj k čistejšiemu Slovensku.

            Veríme, že šírenie povedomia širokej verejnosti, v oblasti ochrany prírody, prispeje k tomu, že odpadkov v našom okolí bude čoraz menej!

            Mgr. Ľubica Ševčíková

          • Európsky deň jazykov na našej škole

          • Čo je to Európsky deň jazykov (EDJ)? Je to skvelý deň plný aktivít v oblasti jazykového vzdelávania v celej Európe. Z iniciatívy Rady Európy v Štrasburgu sa od r. 2001 Európsky deň jazykov oslavuje každý rok 26. septembra. Prečo oslavujeme EDJ? Upriamujeme tým pozornosť verejnosti na význam výučby a učenia sa jazykov, aby sme lepšie porozumeli plurilingvizmu a interkulturalite,  podporujeme bohatú lingvistickú a kultúrnu rozmanitosť Európy , podporujeme školské a mimoškolské celoživotné jazykové vzdelávanie.

            Preto aj na našej škole sa žiaci každý rok venujú v  tento deň zaujímavým aktivitám . Tento rok sme pre žiakov 5.-9. ročníka pripravili tri hodiny plné zaujímavých aktivít ( prezentácia „ Larina cesta“, kvízy, hadánky, Kahoot, pexeso, Scrabble, puzzle). Každá trieda navrhla logo na tričko pri tejto príležitosti . Žiaci 2.- 4. na hodinách anglického jazyka spoznávali krajiny Európy, vlajky, pozdravy. Žiaci si prostredníctvom týchto aktivít rozvíjali svoje vedomosti, záujem o kultúru iných krajín, podporili sme ich záujem o štúdium jazykov.

             

                                                                                                           Mgr. Miriam Malecká

          • Máme radi mlieko!

          • Svetový deň mlieka 2025

            Žiaci 1. – 4. ročníka radi zdravo žijú a radi sa aj zdravo stravujú. Pri príležitosti Svetového dňa mlieka – 25. 9. si pripomenuli dôležitosť konzumácie mliečnych výrobkov a priniesli si pestrú zdravú mliečnu desiatu.

             

                                                                                                         Mgr. Ľubica Ševčíková

          • Výstava ovocia, zeleniny a kvetov + súťaž

          • Dňa 12. 9. sme sa opäť zúčastnili Výstavy ovocia, zeleniny a kvetov. Nielen však svojou prítomnosťou, ale aj  výtvarnými a kreatívnymi prácami, ktoré boli na výstave vystavené. Novinkou bola aj výtvarná súťaž Kde rastie jedlo?, do ktorej sa zapojili naši žiaci spolu s deťmi MŠ v Lehote a ktorých práce boli vyhodnotené/ocenené počas slávnostného otvorenia výstavy. Gratulujeme oceneným a ďakujeme organizátorom za krásnu výstavu a za pozvanie. 

            Mgr. Peter Naščák, PhD.

          • Zbierka Biela pastelka

          • Vážení učitelia, rodičia, milí žiaci!

            Dňa 19.9.2025 sa uskutoční finančná zbierka zorganizovaná pre Úniu slabozrakých a nevidiacich Slovenska pod názvom Biela pastelka. Aj tento rok sa môžete zapojiť VY všetci, ktorí máte chuť a ochotu pomôcť. AKO? Ľubovoľnou sumou, ktorú budú zbierať žiaci našej školy v bielych tričkách označených logom zbierky. Za finančný príspevok dostanete „bielu pastelku“ ako poďakovanie.

            Biela pastelka je verejná zbierka, ktorá aj vďaka vašej pomoci zlepšuje životy tých, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii. Cieľom zbierky je získanie finančných prostriedkov na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie, teda na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. Biela pastelka patrí medzi 10 najväčších zbierok na Slovensku.

            Za akúkoľvek podporu od vás ďakujeme.

            Biela pastelka 2025 je verejná zbierka zapísaná Ministerstvom vnútra SR v registri verejných zbierok pod registrovým číslom 000-2019-030715 na všeobecne prospešný účel.

            Viac info nájdete na www.bielapastelka.sk

                                                                                                                                     Mgr. Michaela Trličíková

          • Sokoliari v škole

          • Začiatok školského roka so sebou prináša aj výber záujmového útvaru. Žiaci si ho vyberajú podľa svojich individuálnych preferencií.

            Na našej škole v sokoliarskom krúžku žiaci pracujú už niekoľko rokov. Pod vedením skúseného inštruktora Martina Kvasňovského sa dozvedia veľmi veľa o živote dravcov – stanú sa mladým sokoliarom, naučia sa zodpovednosti, starostlivosti a zažijú zblízka výcvik dravého vtáka.

            Pán Kvasňovský si pre všetkých žiakov 1. stupňa pripravil zaujímavú prednášku o sokoliarstve a praktické ukážky, ktoré nás všetkých doslova ohúrili.

            Žiaci, ktorí majú záujem, môžu sokoliarsky krúžok na našej škole navštevovať aj tento školský rok.

             

          • Letné rekonštrukcie

          • V čase, keď žiaci aj učitelia opustili priestory lehotskej školy, aby cez letné prázdniny a dovolenky načerpali nové sily, prišli na rad rekonštrukcie a veľké upratovanie. Nastúpil pán školník s pani upratovačkou a majstri-remeselníci. Toto leto som sa rozhodol pre kompletnú renováciu kmeňovej učebne č. 11 (na 2. poschodí), ktorá to najviac potrebovala. Práce sa začali hneď prvý júlový deň. Vymenila sa celá elektroinštalácia, káble sa zasekali do múrov, aby neboli viditeľné, odstránili sa staré neónové svietidlá. Zhodili sa staré radiátory a prišli na rad murárske práce. Strop bol vyrovnaný pomocou sadrokartónov a na zvislé steny bola nanesená nová omietka. Po vymaľovaní majstri inštalovali nové radiátory, nové LED svietidlá, vypínače, zásuvky, nový obklad okolo umývadla. Pán školník následne dokončil lištovanie rohov miestnosti, vymenil žalúzie za nové a už mohol prísť nábytok a zariadenie. S prácami som veľmi spokojný, pretože výsledok stojí za to. Ďakujem všetkým, ktorí sa na prácach podieľali a pomohli nám vybudovať jednu ukážkovú učebňu. Verím, že žiaci aj učitelia sa v nej budú cítiť príjemne.

            Mgr. Peter Naščák, PhD.

          • Cvičenia v prírode

          • Krásnu slnečnú jesennú časť Cvičení v prírode v školskom roku 2025/2026 absolvovali žiaci  1. – 4. ročníka pobytom v prírode obce Lehota. Počas turistického pochodu pozorovali krásy jesenných záhrad, polí a lúk. Na záver sa s radosťou vyšantili v priestoroch ihriska Rodinka.

            Mgr. Ľubica Ševčíková

             

          • Začiatok šk. roku 2025/26

          • Milí rodičia a žiaci,

            školský rok 2025/2026 sa začína v pondelok 1. 9. 2025 o 8:00  na šk. dvore.

            Ste srdečne vítaní!

             

             

          • Enviroworkshop

          • Dňa 24. 6. sa v našej škole uskutočnil program environmentálnej výchovy s názvom: Odpady – 6 krokov k aktívnemu občianstvu pre 3. - 6. ročník, ktoré zrealizoval pán lektor zo združenia OZV ELEKOS. Deti sa dozvedeli viac o vplyve odpadov na životné prostredie a zdravie človeka, o triedení a recyklácii odpadu, minimalizácii odpadov a predchádzaní jeho vzniku. Ďakujeme združeniu za vzdelávanie. 

          • Skvelé futbalové popoludnie v ŠKD!

          • V piatok 13. júna 2025 sme v našom školskom klube detí zažili parádne futbalové popoludnie! Na ihrisku v Lehote sa od 13:30 konal futbalový turnaj pre deti prvého a druhého oddelenia ŠKD.

            Atmosféra bola perfektná – plná smiechu, energie a napínavých zápasov. Naši malí futbalisti a futbalistky predviedli nielen svoje športové zručnosti, ale aj zmysel pre fair play a tímovú hru. Radosť a nadšenie v ich očiach boli pre nás tou najväčšou odmenou. Veríme, že si deti odniesli nielen športové zážitky, ale aj radosť z pohybu a spoločne stráveného času.

            Touto cestou ďakujeme pánovi trénerovi Andrejovi Tehlárovi za jeho pomoc a spoluprácu pri organizácii tohto futbalového popoludnia.

          • Koncoročný výlet žiakov 5. a 8. ročníka do Viedne

          • Dňa 19. júna 2025 sa žiaci 5. a 8. ročníka zúčastnili koncoročného výletu do Viedne, ktorý bol odmenou za ich celoročné úsilie a zároveň príležitosťou zažiť niečo nové mimo školských lavíc.

            Prvou zastávkou bol Haus des Meeres – Dom mora, kde si žiaci mohli prezrieť fascinujúci podmorský svet i exotické živočíchy z rôznych kútov sveta. Zážitok umocnili presklené akváriá, prechádzka cez vodný tunel a výbeh s opicami, ktoré sa pohybovali medzi návštevníkmi. Z výhľadovej terasy na vrchu budovy sa naskytol nádherný panoramatický pohľad na celú Viedeň.

            Popoludní sa skupina presunula do známeho múzea voskových figurín Madame Tussauds. Žiaci sa tu stretli "tvárou v tvár" so slávnymi osobnosťami zo sveta kultúry, vedy, športu i politiky. Mimoriadne ich zaujala izba Anny Frankovej, ktorá bola spracovaná s dôrazom na atmosféru a historické súvislosti. Nechýbala ani virtuálna realita, kde si žiaci mohli vyskúšať modernú technológiu na vlastnej koži.

            Výlet sa niesol v duchu dobrej nálady, zábavy, ale aj poznávania a zážitkového učenia. Všetci si užili príjemne strávený deň a už teraz sa tešia na ďalšie spoločné akcie!

             

          • Koncoročný výlet 6. ročníka

          • Tento rok sme sa vybrali na koncoročný výlet do Atlantis Centra v Leviciach, zábavného a vzdelávacieho centra s viac ako 80 interaktívnymi fyzikálnymi exponátmi a hrami.

            Z bohatej ponuky programov sme si vybrali dva – 9D simulátory a umelú inteligenciu. V 9D simulátore sme sa prostredníctvom okuliarov na virtuálnu realitu veľkou rýchlosťou viezli na horskej dráhe nad žeravou lávou. Po tomto zážitku sme mali prednášku o umelej inteligencii, v ktorej sme sa dozvedeli ako a kde sa v súčasnosti využíva, aké druhy poznáme a akú má budúcnosť. Veľkú zábavu sme zažili v miestnosti určenej na fúkanie a vytváranie bublín. Po návšteve Atlantis Centra sme boli v reštaurácii na obede, ktorý nám chutil.

            Na spiatočnej ceste domov sme navštívili kamenné obydlia v malej dedinke s názvom Brhlovce, kde sme sa dozvedeli ako žili naši predkovia. Mohli sme si kúpiť tiež suveníry na pamiatku tohto zaujímavého a unikátneho spôsobu bývania.

            Sofia, Emka, Nelka a Rebeka, žiačky 6. ročníka

             

          • Atlantis - koncoročný výlet 4. ročníka

          • 20. 6. 2025 sme boli na koncoročnom výlete v Leviciach. Nastúpili  sme do autobusu a išli sme do Atlantis centra. V Atlantis centre boli rôzne miestnosti s rôznymi aktivitami. Naše veci sme mali odložené v Titanic miestnosti. Zjedli sme desiatu a išli sme do prvej miestnosti. Boli tam rôzne atrakcie. Potom sme išli do miestnosti, kde sa robili  zázračné pokusy, robili sme tam rôzne pokusy, ktoré si môžeme skúsiť aj doma. Neskôr sme išli do miestnosti Harryho Pottera, kde nám pustili filmové zaujímavosti, ktoré sa udiali počas natáčania tohto filmu. Dozvedeli sme sa veľmi zaujímavé fakty. Mohli sme si obliecť šále, plášte, klobúky, ktoré boli rovnaké ako vo filme. Držali sme v ruke aj čarovné paličky. Najviac sa nám páčilo v miestnosti Bublinkovo, kde sme robili bubliny. Potom sme išli ešte do jednej miestnosti, kde sme si nakúpili rôzne drobností, hračky, prívesky.

                 Po týchto aktivitách sme išli na obed. Po obede sme išli ešte do skalných obydlí do Brhloviec. Bolo tam krásne. Dozvedeli sme sa, ako ľudia predtým žili v skalných obydliach. Tiež sme si tam kúpili suveníry. Počas cesty domov sme aj od únavy zaspali. Bol to super výlet.

                                                                                                                    Kolektív 4.ročníka

    • Kontakty

      • Základná škola
      • 037 6553144
      • 037 6553144
        - klapka 1 - riaditeľ a zástupkyňa
        - klapka 2 - tajomníčka
        - klapka 3 - zborovňa
        - klapka 4 - ŠKD v domčeku

        0918 832 472
      • Lehota 144
        951 36 Lehota
        Slovakia
      • 37865340
      • 2021645835
      • Mgr. Peter Naščák, PhD.
    • Prihlásenie