Bol 16. jún, ráno, piataci vychystaní na školský výlet.
Po dlhšej ceste autobusom sme konečne vystúpili z autobusu. Boli sme v Banskej Štiavnici. Prvých 25 minút sme mali rozchod. Poobzerali sme si mesto a znovu sme sa zhromaždili. Potom sme vyšli po chodníku na Starý Zámok. Bolo to tam dobrodružné. Prechádzali sme cez mučiareň, väznicu, videli sme slová vytesané do skaly. Hodnú chvíľu sme sa tam zdržali.
Potom nás vyzdvihol autobus. Išli sme do Svätého Antona. Tam sme mali možnosť vidieť mnohé izby, v ktorých v minulosti bývali vážení ľudia. Väčšina nábytku i tapiet bola pôvodná. Viselo tam taktiež veľa obrazov. Pani sprievodkyňa nám vysvetlila, že kaštieľ mal najprv dve krídla, no neskôr pristavili ešte dve. Keď naša prehliadka skončila, autobus nás priviezol k bani, k štôlni, ktorá sa volá Bartolomej. Tam sme sa obliekli do plášťov, zobrali sme si svetlo a na hlavu sme si nasadili prilby. Zišli sme do bane, do podzemných chodieb. Cesta bola úzka, v bani bola tma, cestu osvetľovalo len slabé svetlo, všade na nás číhala zima. Dokonca sme videli netopierov. Po dlhej ceste krížom-krážom baňou sme konečne vyšli na svetlo.
Po všetkých tých zážitkoch sme boli vyčerpaní a veľmi sme sa tešili na jedlo. Znovu sme sa vrátili do Banskej Štiavnice. Po výdatnom neskorom obede sme sa vrátili domov. Bolo to super! Na tento výlet si určite budeme pamätať!
Ema Karlubíková