Už 18 rokov na Slovensku prebieha súťaž O najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice v rámci Medzinárodného dňa školských knižníc a v tomto ročníku sa toto podujatie nieslo pod mottom – „Ako máme radi našu školskú knižnicu“. My sme toto podujatie nazvali „Otvorená kniha – brána do ríše fantázie“.
V pondelok 24. októbra ráno prišli žiaci do školy ako obyčajne, pripravení na bežné školské povinnosti. Čakalo ich však prekvapenie! Ich triedni učitelia im priniesli do tried rôznorodé knihy, zaujímavé texty a plno úloh, ako tvorivo pracovať s textom.
Škola sa zmenila na rozprávkovú krajinu. Prvákov navštívili víly, druhákov nechcelo postrašiť strašidielko, tretiakov ponaháňali ježibaby a štvrtáci mali v triede samé princezné. A deti vymýšľali svoje vlastné strašidielka, kreslili nezvyčajné princezné, vyrábali milé bosorky či vytvárali veľmi dlhé leporelo plné víl.
Ani starší žiaci nezaostávali v čítaní a v tvorení. Chceli by ste vidieť mapu rozprávkovej krajiny detí? Piataci ju zostrojili. Neveríte na anjelov? Šiestaci vyrobili prekrásnych 3-D anjelov na nerozoznanie od naozajstných. Ôsmaci by vám porozprávali o škriatkoch a hobbitoch, pretože presne vedia životopisy všetkých malých mužíkov a určite by vás zaujali pútavou poviedkou, v ktorej všetky slová sa začínajú rovnakou hláskou. Deviataci priniesli počas záverečnej prezentácie prác na nádvorie školy novodobý kalendár prísloví a porekadiel a 2 zázračné zaklínadlá proti urieknutiu vílami a inými tajomnými bytosťami zo slovenských povier.
Všetci žiaci sa na nádvorí školy chceli pochváliť, čo počas projektového vyučovania vyrobili, pripravili, napísali, prečítali. Prezentáciu jednotlivých tried ukončili siedmaci, ktorí vytvorili 25-metrový zoznam čarodejných rozprávkových a nadprirodzených bytostí, na ktoré si v triede spomenuli. A týchto ich zoznamom obkolesili všetky deti a učiteľov do jedného veľkého srdca. V tento deň nás totiž vyučovaním sprevádzali bytôstky zo zázračného sveta rozprávok a čarovných príbehov.
Hoci sa deti tešili, že sa nebudú učiť, ani netušili, ako budú potrebovať pri plnení úloh mnohé svoje vedomosti, čitateľské zručnosti a získané kompetencie. Že budú spolupracovať pri skupinovej tvorbe, že mnohí využijú svoje rétorické schopnosti. Pri plnení zadaných úloh využili veľkú dávku tvorivosti, fantázie, kreativity.
Verím, že všetci prežili deň, ktorý ich obohatil nielen o nové vedomosti, ale aj o pocit dobre vykonanej práce! Výtvory detí boli naozaj prekrásne!
PhDr. Denisa Penciaková